İki haklı ihtarname nedeniyle kiracının evinizden ya da işyerinizden çıkartılmasına ilişkin olarak en çok kullanılan yoldur.

Örneğin Akhisar’daki evinizi kiraya verdiniz ve kiracı kira borcunuzu ödemiyor.

Kira alacağınızı tahsil edemiyorsanız iki ayrı yolu kullanarak alacağınızı tahsil edebilme şansınız var, Avukat olarak bizim tavsiye edeceğimiz yol, borçluyu ödemediği kiralar için icraya vererek tahliye davası açmanızdır. Bu haliyle hem icra takibi prosedürü hızlı işleyecektir, hem de tahliye davası Akhisar Sulh Hukuk Mahkemesi yarine Akhisar İcra Hukuk Mahkemesinde açılarak daha hızlı bir yargılama süreci söz konusu olacaktır.  Ancak yine de iki haklı ihtar nedeniyle tahliye davası nedeniyle nasıl tahliye istenebileceği hususunda durmak gerekirse;

1- Kiracının kirayı gününde ödememesi gereklidir. Örneğin ayın 1′inde yatacak olan kirayı ayın ikisinde de ödese iki haklı ihtar nedeniyle tahliye davası için hak kazanılmış olur.

2-Aynı kira döneminde iki haklı ihtar çekilmesi gerekir. Örneğin Akhisar’daki dükkanınızı 25.05.2014 tarihinde kiraya vermişseniz. İlk ihtarı 05.07.2014 tarihinde ikinci ihtarı da 05.09.2014 tarihinde çekmişseniz iki haklı ihtar şartı oluşur. Ancak. 25.05.2015 tarihinde yeni kira dönemi başladığından, eğer ikinci ihtar tarihiniz 05.006.2015 tarihi ise bu halde iki haklı ihtar nedeniyle tahliye davası açamazsınız. Çünkü dava şartı iki haklı ihtarın da aynı kira döneminde çekilmesini gerektirir.

3- İhtarları, Türkiyenin herhangi bir yerindeki noterden çekebileceğiniz gibi, Akhisar’daki noterlerden de çekebilirsiniz. İhtarnamenin çekilmesi kadar karşı yana ulaşması da önemlidir. Eğer ihtarname karşı yana ulaşmamışsa iki haklı ihtarname nedeniyle ihtar davası açma hakkınız söz konusu olmayacaktır.

İki haklı ihtar nedeniyle tahliye davasının tarafları :

Bu hak kiraya verene aittir. Bazen kiraya veren ve malik birbirinden farklı olabilir. Davacı, kiraya veren kişi davalı ise kiracı olacaktır.

İki haklı ihtar nedeniyle açılacak olan davalar Akhisar Sulh Hukuk Mahkemesinde açılacaktır.

Dava kira bitim tarihinin bitişinden itibaren en az 1 ay içerisinde açılmalıdır. Yeni kira sözleşmesi tarihinin başlangıcından sonra bir ayda dava açılmazsa dava hakkı düşer.

 

Sorumluluk Reddi :

Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen fikir verme amaçlıdır, bağlayıcı değildir. Mevzuat ve içtihatların değişmeleri sonrasında bilgiler güncelliklerini yitirebilirler. Bu nedenle bu internet sayfasında yer alan bilgiler, dokümanlardaki eksiklikler ya da hatalar sonrasında bu bilgi ve evraklara dayanılarak yapılacak işlemlerden doğabilecek olan dolayı, doğrudan maddi / manevi zararlar ve masraflardan hiç bir şekilde sorumluluk kabul edilemez. En doğru bilgilere ulaşabilmek için lütfen tarafımızla iletişime geçerek, randevu alarak, en güncel bilgilere ulaşınız.

Yorum yazın