Boşanmak isteyen karı koca avukat tutmalı mıyım ? yoksa avukatsız olarak bir an önce davamı sonuçlandırmam mı gerekir şeklinde düşünür. Boşanma davalarında kimi zaman çocuklarının zarar göreceği endişesi, kimi zaman arada yaşanılan anlara duyulan saygı, bazen çevresine kötü imaj vermeme, bazen de iki tarafın birlikte kararıyla kısa yoldan çözümlenebilecek olan anlaşmalı boşanma davalarını seçebilirler.

Akhisar’da daha öncesinde Aile Mahkemesi yokken boşanma davaları Akhisar 1. Asliye Hukuk ve Akhisar 2. Asliye Hukuk Mahkemelerince görülmekteydi. Boşanma davaları nitelikleri itibarıyla hakimler için de uzmanlık gerektiren bir boşanma davası olduğu ve Akhisar ilçesinin de nüfusunun 100.000′i geçmesi nedeniyle 5 yıl önce Akhisar Aile Mahkemesi kurulmuştur.

Taraflar kendi aralarında ruhsal dünyalarında biten evlilikleri hukuken de ortadan kaldırmak amaçlı olarak anlaşmalı boşanmalarını Akhisar Aile Mahkemesinde açacakları dava ile sonlandırabilirler. Amiyane bir tabirle “tek celsede boşanma” kelimesi anlaşmalı boşanma davalarına özgür bir kavram niteliği taşımaktadır.

Tarafların anlaşmalı boşanma kararı vermelerinden sonra en önemli kısım, evlilik birliği içerisinde alınan mallar (örneğin Akhisar’da alınan ev, Dikili’de alınan yazlık), arabalar, ziynet eşyaları, çocukların velayeti, kadının alacağı nafaka, maddi ve manevi tazminat gibi konularda hakimin bilgilendirildiği ve hukuken hiç bir hakkın dışarıda bırakılmaması gereken boşanma çeşididir.

Kimi zaman kadın kimi zaman koca, evliliğin bir an önce bitmesi için anlaşmalı boşanmaya razı olup, bir an önce “tek celsede boşanma” sağlansın endişesiyle aceleci bir şekilde kendi yazdıkları bazense arzuhalciye yazdırdıkları ya da internet ortamında buldukları anlaşmalı boşanma dilekçesini doldurarak Mahkemeye sunmaktadırlar.

Üzerini çizerek söylemek gerekirse, bu hızlıca ve avukat yardımı alınmadan açılmış olan boşanma davaları sonuç olarak ileride her iki taraf için de ciddi sorunlar ve çözülemeyecek hukuki problemler meydana getirmektedir. Her ne kadar hızlı bir şekilde boşanmayı düşünürseniz düşünün, anlaşmalı boşanma davası açmadan önce mutlaka ama mutlaka boşanma davasında avukat yardımından faydalanmanızı öneriyoruz.

Türkiyedeki tüm Mahkemeler gibi Akhisar Aile Mahkemesinde açılacak anlaşmalı boşanma davasının şartları şu şekildedir :

1- Taraflar en az 1 yıldan beridir evli olmalıdırlar (Düğün tarihi değil resmi nikah tarihi göz önüne alınır). Eğer 1 yıldan az zaman geçmişse, açılacak boşanma anlaşmalı değil, çekişmeli hale gelmiştir. Tanık dinlenmeden, deliller toplanmadan karar verilmesi mümkün olmaz.

2- Boşanmak isteyen kadın, ya da kocanın Mahkemeye dilekçe ile başvurması dilekçe ekinde de tarafların hangi konularda ne ölçüde anlaştıklarına dair bir “boşanma protokolü” sunmaları gerekmektedir. Lütfen boşanma protokollerini internet ortamından indirip, hızlıca doldurup Mahkemeye teslim etmeyiniz. Çünkü sonrasında geri dönülemeyen hukuki hataları beraberinde getirebilir. Lütfen anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlarken de boşanma protokolü hazırlarken de avukat yardımı alınız.

3- Anlaşmalı boşanma (Tek celsede boşanma) sağlanabilmesi için tarafların her konuda aynı şekilde talepte bulunmalıdırlar. Tarafların anlaşamadıkları talepler varsa (nafaka miktarı, çocuğun velayeti, çocukla kişisel görüşme) bu halde anlaşmalı boşanma sağlanamaz.

4- Akhisar Aile Mahkemesi Hakimi kadını ve kocayı birlikte Mahkemede dinler. Böylelikle hakim tarafların serbest iradeleri ile boşanmak isteyip istemediklerini görecektir. (Duruşma sırasında karşı karşıya gelmek istemeyenler çekişmesiz boşanma davası açabileceklerdir)

Boşanmak için Aile Mahkemesine başvurulur. Boşanma dilekçesi, boşanma protokolü ile birlikte Akhisar Aile Mahkemesine sunulur.

Sorumluluk Reddi :

Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen fikir verme amaçlıdır, bağlayıcı değildir. Mevzuat ve içtihatların değişmeleri sonrasında bilgiler güncelliklerini yitirebilirler. Bu nedenle bu internet sayfasında yer alan bilgiler, dokümanlardaki eksiklikler ya da hatalar sonrasında bu bilgi ve evraklara dayanılarak yapılacak işlemlerden doğabilecek olan dolayı, doğrudan maddi / manevi zararlar ve masraflardan hiç bir şekilde sorumluluk kabul edilemez. En doğru bilgilere ulaşabilmek için lütfen tarafımızla iletişime geçerek, randevu alarak, en güncel bilgilere ulaşınız.

Yorum yazın